Projekt, piloti a celý tým

Projekt, jakým je Breitling Orbiter 3, vyžaduje rozsáhlou organizaci. Ve srovnání s dvěma předešlými lety si vyžádal ještě větší úsilí a investice. Jednotka vytvořená pro Breitling zahrnuje leteckého experta, bývalého vedoucího pracovníka ze švýcarského leteckého úřadu, který má na starosti aeronautickou stránku projektu.

Breitling Orbiter 3 byl postaven v Bristolu (UK) firmou Cameron Balloons, největším výrobcem horkovzdušných balónů na světě.

Logistická organizace byla svěřena Noble Adventures, vedenou šéfem mise Alanem Noblem. Právě na něm, jeho týmu a MétéoSuisse bylo dodávat pilotům Brianu Jonesovi a Bertrandu Piccardovi během letu co nejpreciznější informace.

Odlet byl organizován za podpory Chateau-D'Oex a Tourist Office a především spontánní účasti mnoha dobrovolníků.

Bertrand Piccard (Švýcarsko)

Bertrand PiccardBertrand Piccard se narodil v roce 1958. V civilu psychiatr a otec tří dcer je bývalý šampion v akrobatickém létání, instruktor létání na rogalu a vítěz Chrysler Transatlantic Challenge 1992 (závod balónů přes Atlantik). Svůj první balónový let podnikl v roce 1979. Obletět v balónu zeměkouli se Piccardovi podařilo až napotřetí: dva pokusy v letech 1997 a 1998 s belgickým kopilotem Wimem Verstraetenem nevyšly.

Jeho děd, Auguste Piccard, vynalezl tlakovou kabinu a byl prvním člověkem, kterému se v balonu podařilo dosáhnout stratosféry. Piccardův otec Jacques se vydal opačným směrem: v roce 1961 se v ponorce Trieste ponořil na dno Mariánského příkopu, nejhlubšího místa na zemi, do hloubky 11 km. "Loni jsme startovali v den 114. narozenin mého děda. Teď už je na řadě moje generace.", řekl před startem třetího, nakonec úspěšného, pokusu.

Brian Jones (Velká Británie)

Brian JonesBrian Jones, ženatý otec dvou dětí, bývalý pilot britského královského letectva (RAF), se narodil 27. března 1947 v Bristolu. Pracuje jako instruktor balonového létání. Létat se naučil již v šestnácti letech a od roku 1986, kdy se začal intenzivně věnovat balonovému létání, strávil na palubě letadel lehčích vzduchu 1200 letových hodin. Při minulém pokusu Bertranda Piccarda obletět zeměkouli v roce 1998 byl náhradníkem belgického kopilota Wima Verstraetena. Zároveň zastával funkci zástupce šéfa pozemního řízení mise Alana Noblea. Také pro letošní pokus v Breitling Orbiteru 3 se s ním zpočátku počítalo jen jako s pouhým náhradníkem. Šanci letět dostal až poté, co Piccardův kopilot Tony Brown od své účasti ustoupil. Byl to právě Jones, který přišel před startem s nápadem přistát v egyptské poušti, poblíž pyramid v Gíze.

zpět na: Breitling Orbiter 3Lety balónem v ČR

AVIATIK SERVIS pod značkou BALON.CZ nabízí let balonem kdekoli v ČR. Profesionální piloti a posádky jsou zárukou bezpečných vyhlídkových letů. Vysoká kvalita pro let balonem Brno, let balonem Olomouc a další lokality je garantována dodržováním definice vyhlídkového letu.

Rekordní přelet ČR balónem