Touha po rekordu

Pokusy o let kolem světaStejně jako Breitling team, ještě další tři posádky oficiálně oznámily svůj záměr vystartovat tuto zimu na let kolem světa bez mezipřistání.

Jak Breitling Orbiter, tak i Virgin Global Challenger uskuteční třetí pokus, kde Richard Branson a Per Lindstrand budou doprovázeni Steven Fosetem, který překonal svůj vlastní rekord ve vzdálenosti na palubě Solo Spirit minulý rok v srpnu. Virgin Global Challenger je roziéra s tlakovou kabinou, s technickými parametry podobnými jako má Breitling Orbiter 3.

Kevin Uliassi poletí svůj druhý solo pokus ze Spojených států na palubě "J. Renee", menší roziéře bez přetlakové kabiny. Měl by letět v nižších nadmořských výškách než jeho soupeři na Virgin nebo Breitlingu.

Tým RE/MAX Balloon s posádkou John Wallington, Bob Martin a Dave Linige plánuje vzlet na prosinec z Alice Springs v Austrálii. Tento projekt vznikl díky testům prováděných NASA v oblasti stratosferických balónů.

S tímto obrovským balónem, jeho průměr dosahuje 140 metrů při maximálním objemu, plánuje posádka let ve stratosféře v nadmořské výšce nad 35 000 metrů ve směru východ-západ (na rozdíl od jiných projektů).

Pravidla rekordu

Plánování letu nezávisí jen na větru. Nonstop oblet světa je předmětem schválených směrnic Mezinárodní letecké organizace (Fédération Aéronautique Internationale). Pro uznání rekordu je nutno splnit několik podmínek. První podmínkou je, že balón musí přistát za stupněm zeměpisné délky místa startu.

Dále musí urazit minimální vzdálenost odpovídající dvou třetinám největšího oblouku opsaného kolem země (její obvod po rovníku), tzn. okolo 26.700 km. Pokud tedy balón udrží konstantní pozici jižně od 60. stupně severní šířky, bude dosažená vzdálenost dostatečná pro uznání rekordu. Balón musí být také oficiálně identifikován radary ostatních letadel v různých místech trasy, které si pilot určí předem sám. Konečně, balón se nesmí za žádných okolností dotknout země nebo doplnit palivo. Jako bezpečnostní opatření jsou inspektory FAI umístěny do gondoly zapečetěné výškoměry.

zpět na: Breitling Orbiter 3Lety balónem v ČR

AVIATIK SERVIS pod značkou BALON.CZ nabízí let balonem kdekoli v ČR. Profesionální piloti a posádky jsou zárukou bezpečných vyhlídkových letů. Vysoká kvalita pro let balonem Brno, let balonem Olomouc a další lokality je garantována dodržováním definice vyhlídkového letu.

Rekordní přelet ČR balónem