Technologický základ

Roziéra BreitlingUkázalo se, že roziéra je ten správný typ balónu pro let kolem světa. Zbývalo pouze vyřešit problémy vzájemné závislosti spotřeby paliva a teplotních rozdílů heliového balónu.

Breitling Orbiter 3 je kombinovaný balón neboli roziéra, kombinace horkovzdušného balónu a plynového balónu. Uvnitř obalu horkovzdušného balónu je umístěn heliový balón.

Heliový balón je zpočátku naplněn pouze na 47% svého maximálního objemu. V průběhu stoupání se poklesem atmosférického tlaku a expanzí plynu v důsledku působení Slunce objem helia zvětší, což umožní balónu nabrat výšku. Je-li efekt expanze příliš silný, je třeba část plynu vypustit a omezit tak stoupání a současně zabránit explozi balónu. Tudíž při tak dlouhém letu se množství helia při návratu sníží na pouhý zlomek původního množství.

Den a noc

Když padne noc, vede pokles teploty ke smršťování helia a postupnému poklesu výšky. Zapálením hořáků lze helium ohřát a výšku balónu tak stabilizovat.

zpět na: Breitling Orbiter 3Lety balónem v ČR

AVIATIK SERVIS pod značkou BALON.CZ nabízí let balonem kdekoli v ČR. Profesionální piloti a posádky jsou zárukou bezpečných vyhlídkových letů. Vysoká kvalita pro let balonem Brno, let balonem Olomouc a další lokality je garantována dodržováním definice vyhlídkového letu.

Rekordní přelet ČR balónem