Spolehlivější balón

Úkolem pro odborníky bylo zvětšit výkon balónu a tudíž zlepšit jeho letovou samostatnost. The Industrial Energy Laboratory of Lausanne's Federal School of Technology (EPFL) dala přednost výzkumu obalu balónu.

Hlavním problémem pozorovaným v průběhu letu Breitling Orbiteru 2 byla vysoká spotřeba kerosenu při používání hořáků v noci na udržení letové výšky. Pro výzkumníky z EPFL bylo cílem nalézt řešení zajišťující optimální teplotní stabilitu heliového balónu v průběhu dne a noci a tím zamezit příliš velké spotřebě plynu při řízení výšky.

Zpočátku jejich práce znamenala vyhodnocení nových izolačních materiálů na obal, zkoumaných NASA pro družicová využití.

Balony Breitling Orbiter 1-3

Nicméně nejvýznamnější zdokonalení vedoucí ke snížení teplotních rozdílů heliové náplně znamenala změna tvaru balónu. Laboratorní simulace teplotních změn jasně rozhodly o tom, že ačkoli byl původní tvar balónu v zásadě správný, lze jeho nepatrnou změnou výrazně zlepšit jeho účinnost.

Celkový objem heliového balónu byl nyní 18 500 m3, tedy o 15% více než u Breitling Orbiteru 2. Balón byl zesílen, aniž by se jeho hmotnost zvětšila, a "stan", který izoluje vrchlík, byl rovněž zvětšen, aby se snížil vliv slunečního záření.

Rozměr kuželu obalu byl v porovnání s dříve užitými obaly úměrně zmenšen, aby se snížil objem ohřívaného vzduchu, což také znamená menší spotřebu propanu. Druhotně se tak eliminuje akumulace slunečního záření v průběhu dne a tepelné ztráty v noci.

Další úpravou je změna umístění zařízení sloužících k vypouštění nadbytečného helia (apendix). Dříve visela po stranách, nyní jsou připevněna těsně k obalu a větší plocha spodní části kuželu je nyní ohnivzdorná. Změny provedené na obalu jsou z vnějšku sotva patrné, podle odborníků však měly být rozhodující pro úspěch nebo nezdar projektu Breitling Orbiter 3.

Konstrukce balónu

Gigantický balón

Roziéra navržená pro let kolem světa dělá z klasického horkovzdušného balónu pouhou dětskou hračku. Breitling Orbiter 3 je vysoký jako "Šikmá věž" v Pise, jeho obal má obsah jako 7 olympijských plaveckých bazénů a celý komplet váží stejně jako vojenská stíhačka.

Rozměry a hmotnost balónu

zpět na: Breitling Orbiter 3Lety balónem v ČR

AVIATIK SERVIS pod značkou BALON.CZ nabízí let balonem kdekoli v ČR. Profesionální piloti a posádky jsou zárukou bezpečných vyhlídkových letů. Vysoká kvalita pro let balonem Brno, let balonem Olomouc a další lokality je garantována dodržováním definice vyhlídkového letu.

Rekordní přelet ČR balónem